Menu

Kinematografia okiem Bagiennika

Moje refleksje, i opinie na temat szeroko pojętego kina

Filmowy Remanent ( Część 1)

bradesinarus
Witam! Nie będę się zbyt długo rozpisywał bo nie ma na to miejsca ponieważ dziś z uwagi na to, że utworzyły się tu pewne zaległości w recenzowaniu obejrzanych filmów to urządziłem sobie mini noc filmową i postanowiłem wrzucić jedną zbiorczą notkę. A zatem zapraszam!

TEZA {Tesis}

Reż: Alejandro Amenabar

Obsada: Eduardo Noriega, Ana Torrent, Fele Martinez

Kraj: Hiszpania

Rok: 1996

Gatunek: Thriller

Teza

Film o fascynującej sile zła i przemocy na ekranach kin i ogólnie rzecz biorąc w kulturze pod pozorem opowieści o kinie snuff. Znakomity i mroczny film tylko jak dla mnie momentami zbyt  upodobniony do zwykłego slashera  ale może to taka konwencja? W każdym razie serdecznie polecam bo naprawdę warto.

Tematyka 10/10

Aktorstwo 10/10

Scenariusz 8/10

Muzyka 8/10

OGÓLNA OCENA 9/10

***

ODDZIAŁ { The Ward}

Reż: John Carpenter

Obsada: Amber Heard, Danielle Panabaker, Lyndsy Fonseca, Jared Harris

Kraj: USA

Rok 2011

Gatunek: Horror

TW

Pisałem o tym filmie ( A raczej o jego trailerze) tu więc musiałem go w końcu go obejrzeć. I muszę przyznać, że jakoś przypadł mi do gustu. Może dlatego, że lubię filmy dziejące się w szpitalch psychiatrycznych , może dlatego, że występowały tam fajne laski ( A gdyby tam jeszcze występowała Mary Elizabeth Winstead...  ) albo z powodu zaskakującej końcówki ( Nie powiem wam jakiej ale czegoś takiego się nie spodziewałem). 

Aktorstwo: 7/10 ( Za "wrażenia artystyczne" punktów nie przyznaję to nie łyżwiarstwo:))

Tematyka: 10/10

Aktorstwo: 7/10

Scenariusz: 10/10

Muzyka 5/10

OGÓLNA OCENA: 8/10

***

POGRZEBANY {Buried}

Reż: Rodrigo Cortes

Obsada: Ryan Reynolds

Kraj: Hiszpania, USA, Francja

Rok: 2010

Gatunek: Thriller

POG

Już dawno miała tu się znaleźć jego recenzja ale jakoś zawsze było co innego. A szkoda bo to REWELACYJNY  film. Nieprzewidywalny,  trzymający w napięciu przez pełne 95 minut jego trwania a jednocześnie w pewien sposób przygnębiający i pesymistyczny. I warto na pewno zwrócić uwagę na WIELKĄ kreację aktorską Ryana reynoldsa, który trzyma ten film. Zresztą gdyby zawalił to nikt inny by tego nie naprawił bo nikogo innego nie ma na planie:). jeden z najlepszych filmów ubiegłego roku. 

Tematyka: 10/10

Aktorstwo: 10/10

Scenariusz: 10/10

Muzyka: brak 

OGÓLNA OCENA: 10/10

***

DOM SZALEŃCÓW {Madhouse}

Reżyser: William Butler

Obsada: Lance Henriksen, Joshua Leonard, Jordan Ladd

Kraj: USA

Rok 2004

Gatunek: Horror

DS

Najsłabszy film w tym zestawieniu. A szkoda bo miał naprawdę duży potencjał by być jednym z lepszych horrorów ever ( tak jak pisałem przy jednym z poprzednich opisów w tym wątku uwielbiam filmy dziejące się w szpitalach psychiatrycznych. ). Tylko, że powinien był tą historię jakiś lepszy reżyser, który zrobił by z tego coś podobnego do "Shutter Island" ( Historia jest w pewien sposób podobna ). I nie zaszkodziła by ciut lepsza obsada ( No może z wyjątkiem Lance'a henriksena już horrorowego rutyniarza) . A tak jedynym powodem do obejrzenia tego filmu jest uroda Jordan Ladd. To trochę mało.

Tematyka: 9/10

Aktorstwo: 5/10

Scenariusz: 6/10

Muzyka: 6/10

OGÓLNA OCENA: 6,5/10

***

KONTROLERZY {Kontroll}

Reżyseria: Nimrod Antal

Obsada: Sandor Csanyi, Eszter Balla

Kraj: Węgry

Rok: 2003

Gatunek: Dramat, Komedia

Kon

A tu mamy kolejny film, który obejrzałem już dość dawno, miałem o nim zamieścić notkę ale zapomniałem więc teraz musiałem go odświeżyć. Ogromna dawka psychodelii i gmerania w ludzkiej najgłębszej podświadomości niczym rodem z filmów Davida Lyncha. No i gra tu zjawiskowa Eszter Balla  Jak dla mnie zdecydowanie jeden z najlepszych europejskich filmów ostatnich lat.

Tematyka 9/10

Aktorstwo 9/10

Scenariusz 10/10

Muzyka 10/10

OGÓLNA OCENA: 9/10 


 

 


 


 


 

 

 

 

© Kinematografia okiem Bagiennika
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci