Menu

Kinematografia okiem Bagiennika

Moje refleksje, i opinie na temat szeroko pojętego kina

Refleksje z "Nocy Horrorów

bradesinarus Witam!

No cóż! Tak się jakoś składa, że co roku o tej samej porze na powierzchnię wyłażą wszystkie strachy tego świata tzn. wampiry, wilkołaki, zombiaki, seryjni mordercy z piłami i inne freaki zwiastujące nadejście coraz bardziej popularnego w naszym kraju święta Halloween. A skoro tak to i taka notatka jaką mam zamiar zaprezentować w takim miejscu jak to będzie odpowiednia. Chciałem bowiem podzielić swoimi nieco już zmurszałymi refleksjami z „Nocy Horrorów w kinie Helios”, w której miałem przyjemność uczestniczyć w nocy z soboty na niedzielę a którą to notkę gdzieś mi wczoraj wcięło a nie miałem siły pisać już drugiej. Notabene samo uczestnictwo w takich maratonach stało się u mnie taką małą przed halloweenową tradycją gdyż była to moja 4 impreza. I muszę stwierdzić, że niestety poziom z roku na rok jest coraz słabszy. Nie wiem czy to wynika z ogólnej kondycji przemysłu grozy czy też ludzie odpowiedzialni za takie przeglądy mają w horrorze zerowe rozeznanie? Bo jak inaczej wytłumaczyć, że o ile w ubiegłych latach było na czym oko zawiesić i dano nam rasowe horrory ( m.in. fantastyczny [Rec], świetny Grindhouse, krwawy Halloween) o tyle w tym nie było ani krwi, ani latających bebechów a napięcie to było co najwyżej w gniazdkach. A nawet jak już trafił się dobry horror to był raczej zabawą gatunkiem. Naprawdę sam mógłbym przyrządzić lepszy zestawik ( Mój typ: 1 Film. Dom 1000 Zwłok, 2 Film. Porąbani, 3. Krzyk4, Red State ewentualnie Funny Games) a i to tak wymyślone na poczekaniu. A tak dostaliśmy:

1. Krzyk 4 {Scre4m}

Scre4m

Czyli jak dla mnie chyba najlepszy ( a na pewno najbardziej pasujący do nazwy imprezy bo dla mnie chyba trochę lepszy był "Let me in") film w całym zestawie, który jednak cierpi na bolączkę, iż nie jest w pełni poważną, mroczną rzeźnią tylko raczej filmem postmodernistycznym. Nie jest to oczywiście zarzut takiego kalibru jaki szykuje na niektóre pozostałe filmy ( Już większym mogłoby być nieco moim zdaniem zbyt naciągane zakończenie typu "Happy-End" zamiast zafundowania shockera, na jaki się notabene zapowiadało czyli uśmiercenia kogoś z oryginalnej obsady). Ale i tak film mogę ocenić nad wyraz pozytywnie zwłaszcza zważywszy na urodę Emmy Roberts;).

8/10

***

2. Dom Snów {Dream House}

DH

No cóż! Najgorszy film całego zestawu, na którym omal nie zasnąłem bo był strasznie zamulający i działo się w nim tyle co w polskich telenowelach. Fajne klimatyczne  plakaty, fajny zwiastun ( Choć jak teraz na to patrzę to trochę za dużo mówiący), dobra obsada ( Daniel Craig udowadnia, że choć Bondem jest beznadziejnym to aktorem jest dobrym plus niewykorzystana w wystarczający sposób Naomie Watts)  i film, który bardziej przypomina melodramat ( i to taki najtańszy rodem z TV)  niż horror. Ale czy można się spodziewać arcydzieła jeżeli jak teraz czytam były kłótnie na linii producenci- reżyser, nikt z obsady nie chciał filmu promować a na końcu producenci dopięli swego i przemontowali gotowy film według własnego widzimisię? Ogólnie jako film taki sobie średniaczek. Jako horror to dno i wiadro mułu

2/10

***

3. Pozwól mi wejść {Let me in}

LMI

 Film,którego przed nocką najbardziej się obawiałem,że zadziała na mnie usypiająco lepiej niż narkoza, jako że oglądałem go na poprzedniej edycji i mam także na DVD a ile można oglądać to samo. Jednak znów przyłapałem się na oglądaniu z szeroko otwartymi z zachwytu ustami. Gęsty, mroczny klimat; Znakomite aktorstwo ( Chloe Moretz, co do której coraz bardziej utrwalam się w opinii, że ma OLBRZYMI talent i będzie w przyszłości WIELKĄ aktorką) tylko, że film jako taki nie jest, jak dla mnie, horrorem tylko bardziej mrocznym dramatem, o alienacji. Opowieścią o miłości między człowiekiem a wampirem, która wyprzedza pretensjonalny i przereklamowany zmierzch o trzy długości basenu). Polecam! 

P.S.

Muszę dorwać wersję szwedzką.

8/10

***

  4. Naznaczony { Insidious}

Insi

No cóż! Jeśli koniec wieńczy i niejako określa dzieło to tu mamy idealne podsumowanie tej całej imprezy. Film wyglądający jakby był buszowaniem po filmowym śmietniku i składaniem ze znalezionych tam resztek takich jak: nawiedzone domy, głosy znikąd i grotoskowe demony kinematograficznego frankensteina. Przepraszam! Ale do takich zabaw nie każdy się nadaje bo Tarantino jest tylko jeden. U niego każdy element takiej układanki pasuje a tu praktycznie nie ma elementu, do którego nie mógłbym się przyczepić: Od aktorów których same miny wyrażają "Co ja tu robię?" przez budowanie nastroju wyłącznie przez Jump-Scenki, po najbardziej groteskowe obrzędy medium w historii kina ( Medium w masce gazowej i błyskające jak koszmar epileptyka lampki). Jedyne co mi się w miarę podobało to w miarę nietypowe jak na film hollywoodzki zakończenie. Słabiutko!

  2/10

***

Podsumowanie

Ogólna Ocena: 5/10

Na koniec zamiast pisać po raz 151900 raz jaki słaby poziom był chcę poświęcić kilka słów bulwersującej mnie sprawie. Otóż zauważyłem, że chyba kino całkowicie olało sobie własne zasady i dzięki temu seans był "umilany" przez grupę niewątpliwie pijanej młodzieży licealnej, która zabawę kontynuowała również na sali kinowej krzycząc, chodząc po sali, śmiejąc się i komentując w niecenzuralnych słowach filmy. I nie zauważyłem żeby wywołało to jakąkolwiek reakcję pracowników kina. Może na przyszłość warto by było podnieść wiek uprawniający do 18 czy chociażby sprawdzać trzeźwość? Tak tylko proponujęKomentarze (4)

Dodaj komentarz
 • bagienny.net

  Ok, faktycznie kierujesz się w swojej ocenie recenzjami. Swoją drogą to fajnie mieć popularny gust ;]

 • bradesinarus

  Witam!
  Gdybym faktycznie kierował się tylko i wyłącznie recenzjami to powinna mi się podobać taka np. "Sala Samobójców", która była dla mnie wielkim rozczarowaniem a absolutnie nie powinien podobać mi się "Halloween II". Więc to nie jest tak zupełnie prawda.

 • bagienny.net

  Ok - przeczytałem raptem kilkanaście wpisów. Swoją drogą Sala samobojców nie przypadła mi do gustu, ale trudno mówić o słabym filmie.

 • bradesinarus

  Witam!
  To prawda. "Sala Samobójców" nie była słabym filmem ( jak na polskie warunki to nawet dobrym. Tutaj zresztą link do tego co o nim napisałem szeptyzbagna.blox.pl/2011/04/Sala-Samobojcow.html) ale po prostu ja spodziewałem się ciut więcej i dla mnie tak jak to napisałem w komentarzu była rozczarowaniem.

© Kinematografia okiem Bagiennika
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci