Menu

Kinematografia okiem Bagiennika

Moje refleksje, i opinie na temat szeroko pojętego kina

Polecane Książki

bradesinarus

Witam!

Wpis, który za chwilę przeczytacie może wam się wydać dziwny i niepokojący, może was nawet przerazić gdyż pozornie pasuje do tematyki tego blogu jak PolPot na idola obrońców praw człowieka. Dziś bowiem, tak jak obiecałem w jednym ze swoich poprzednich wejść, chcę przedstawić kilka pozycji, z którymi moim zdaniem warto się zapoznać jeśli ktoś chce przeczytać kawałek dobrej literatury i które w jakiś tam sposób miały na mnie wpływ ( Oraz krótki komentarz o każdej z nich). Zapraszam więc. Kolejność absolutnie nie wiążąca

1. Mistrz i Małgorzata {Мастер и Маргарита}

Autor: Michaił Bułhakow

Myślę, że w tym wypadku nie trzeba się jakoś szerzej rozpisywać bo to po prostu wzorzec z Sevre dobrej literatury. Jedyna książka, którą chciałbym wziąć ze sobą na bezludną wyspę. 

2.  Lodołamacz {Ледокол}

Autor: Wiktor Suworow

Książka wciągająca niczym najlepszy kryminał,  ( Do tego stopnia, że potrafiłem czytać ją na wykładach bo nie mogłem się od niej oderwać) choć wcale nim nie będąca bo Autor stawia tutaj, i usiłuje tego dowieść, że atak wojsk hitlerowskich na Związek Radziecki 22.06.1941. miał charakter prewencyjny i o zaledwie kilka tygodni wyprzedził analogiczne posunięcie sowietów. 

3. Mały Palec Buddy {Czapajew i Pustota

Autor:Wiktor Pielewin

Patrzę jakaś tu się nadinterpretacja rosyjskich pisarzy robi, ale jakoś nie mam serca wyrzucić żadnego z tych tu wymienionych jeśli piszą takie książki.  Bardzo postmodernistyczna książka, przyprawiona niczym mgłą narkotyczną gęstą atmosferą w której pogubić jest się równie łatwo co w filmach pana Lyncha. Lubię to!

4. Generacja P {Generation "P"}

Autor:Wiktor Pielewin 

Od tej książki, którą kiedyś przypadkiem zupełnym kupiłem zaczęła się cała moja fascynacja twórczością tego kultowego rosyjskiego pisarza.  Książka prostsza w zrozumieniu od swojej poprzedniczki ( na liście, nie chronologicznie) choć równie interesująca i równie zajmująca. 

5. Imię Róży { Il nome della rosa}

Autor: Umberto Eco

Czyli pierwsza książka nie rosyjska na liście. Książka, w której każdy znajdzie coś dla siebie niezależnie od ulubionej tematyki: Jest tu bowiem i miłość i zagadka kryminalna a także częste i z dużym znawstwem pisane wtręty historyczne. książka zyskuje z każdym przeczytaniem bo za każdym razem odkrywa się w niej coś nowego i o dziwo sprawdza się nawet po uprzednim obejrzeniu  filmu. Zresztą u mnie kolejność była właśnie taka.

6. Lot nad kukułczym gniazdem { One flew over the cuckoo nest}

Autor: Ken Kesey

Znów książka, którą przeczytałem po obejrzeniu ekranizacji i kolejna która mną zawładnęła. I muszę szczerzę powiedzieć, że choć to film ma chyba większą popularność to książka absolutnie mu nie ustępuje a wręcz momentami go przewyższa.

7. Kroniki Jakuba Wędrowycza ( Lub jakakolwiek inna książka z Wędrowyczem w tytule)

Autor: Andrzej Pilipiuk

Choć osobiście uważam, że inne części tego cyklu są literacko lepsze ( choć dotyczy to głównie opowiadań. Te z dłuższą fabułą momentami nużą) to jednak od tej wszystko się zaczęło więc nie mogę jej zbyć milczeniem. Kapitalny klimat w który się po prost wsiąka, lekki styl pisania a zwłaszcza znakomicie zarysowany główny bohater sprawiają, że po prostu chce się to czytać jeszcze raz i jeszcze raz. Ktoś zdecydowanie powinien nakręcić o tym film lub serial.

8. Pomniejsze Bóstwa { Small Gods

Autor: Terry Pratchett

Chyba najlepsza ze wszystkich książek ( A przynajmniej przeczytana przez mnie jako pierwsza) z akcją umieszczoną w Świecie Dysku ( Notabene polecam cały cykl, bo to lektura jednocześnie mądra jak i potwornie zabawna), w której obrywa się zdecydowanie kościołowi katolickiemu ( czy szczerze mówiąc raczej religii jako takiej bez podziału na wyznania). I chyba nie był tu bez znaczenia fakt,  ze sam autor jest ateistą.

9. Śladami Wszechmogących {Auf den Spuren der Allmächtigen}

Autor: Erich von Daniken

Pamiętam, że dostałem tą książke kiedyś jak byłem młody i piękny na urodziny i choć teraz do treści tam zawartych podchodzę z rezerwą to w swoim czasie bardzo mnie zaintrygowała. Do tego stopnia, że zacząłem czytać chyba wszystkie dostępne na ten temat materiały jakie były dostępne na rynku ( A przypominam, że były to czasy przed tak powszechną jak teraz dostępnością internetu) zwłaszcza książki tego autora. 

10. Akwarium {Аквариум}

Autor: Wiktor Suworow

Czyli kolejna na liście pozycja nie dość, że rosyjsko- języczna to jeszcze tego samego autora. Choć tym razem już nie o tym samym co pierwsza. Dostajemy tu bowiem (Nie wiem w ilu procentach prawdziwe a w ilu będące czystą licencia poetica) kulisy sowieckiego wywiadu GRU od człowieka, który był członkiem tej organizacji ( Za zdradę tej organizacji grozi mu, w dalszym ciągu przez aktualne władze rosyjskie nie anulowana, "czapa"). 

11. Zombie Survival 

Autor: Max Brook

Książka, z którą nigdy się nie rozstaję gdyż nie znam dnia ani godziny kiedy światem zawładnie epidemia zombizmu a wtedy lepiej wiedzieć jak przetrwać i nie zostać pożartym.
 

 

© Kinematografia okiem Bagiennika
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci