Menu

Kinematografia okiem Bagiennika

Moje refleksje, i opinie na temat szeroko pojętego kina

Podróże w czasie: najczęściej zadawane pytania ( Frequently Asked Question about time travel)

bradesinarus

Witam!

FAQ

To byłby dobry materiał na krótką notkę z cyklu "Filmowy Remanent", której niestety nie mogę jeszcze napisać ponieważ nie uzbierało się wystarczająco materiału. Powód tego jest jeden ale za to piekielnie mocny. O filmach dobrych jest zdecydowanie trudniej pisać i zdecydowanie gorzej to wychodzi niż o filmach słabych ( a najgorzej jest w ogóle pisać o filmach średnich, które ani grzeją ani ziębią tam to już w ogóle wena leży i kwiczy) bo nie można się doczepić do drewnianej gry aktorskiej nonsensownej fabuły i sztywnych jak po zażyciu ciężarówki ukraińskiej wiagry dialogów więc nie spodziewajcie się jakichś elaboratów. 

Jakby ktoś jeszcze nie zgadł ten film opowiada o podróżach w czasie. I pewnie gdyby zajęli się nim Amerykanie mielibyśmy tu kolejną sztampową produkcję. Ale tym filmem zajęli się Brytyjczycy i zrobili dla konwencji SF to co zrobili z konwencją o Żywych Trupach. Kompletnie ją przedefiniowali. W rezultacie otrzymujemy świetny film ( Choć obiektywnie rzecz biorąc słabszy od wymienionego wcześniej) o grupce znajomych geeków, którzy poszli do pubu, tam spotkali fajną laskę ( Annę Faris w wersji dark hair, która niestety długo w tym wydaniu nie pozostała), która okazała się być z przyszłości z jakiegoś wydziału to spraw przecieku czasu. Nie chcę zdradzić za dużo fabuły bo wiem, że takie filmy najlepiej się ogląda nie wiedząc za wiele o ich treści ( Ja np. znałem tylko tytuł) więc na tym poprzestanę ale powiem tylko, że ostatnio tak się śmiałem w czasie "Autostopem przez Galaktykę" czy czytania książek Pratchetta bo to tak samo zwichrowany poziom dowcipu i  dowód, jakby ktoś go jeszcze potrzebował bo myślę, że przy takich filmach jak "Wysyp Żywych Trupów" czy cała twórczość "Latającego Cyrku Monthy Pythona" jest to chyba oczywista oczywistość,  że Wielka Brytania jest ojczyzną najlepszych komedii. Komedii, która nie musi być oparta na rzucaniu bez przerwy niewybrednych aluzji seksualnych ( to w moim odczuciu zabiło fajnie się zapowiadającą "Your Highness") aby mordka sama się cieszyła z oglądania. Komedii, która z tak wyeksploatowanego tematu jak podróże w czasie potrafiła wyciągnąć jeszcze trochę. To również  najlepszy dowód na to, że można jeszcze w obecnych czasach zrobić interesujący film sf. ( choć takiego stricte sf. to za wiele tutaj nie obejrzymy bo nie ma tu spektakularnych efektów podróży w czasie) oparty na błyskotliwym dialogu, fajnej "chemii" między bohaterami ( W ogóle osobne słowa uznania należą się całemu trio aktorskiemu grającemu głównych bohaterów za stworzenie sugestywnych kreacji a w szczególności dla Chrisa O'Dowda, którego pamiętam jeszcze z rewelacyjnego serialu "IT Crowd", który fantastycznie sprawdza się w graniu nerdów  i tu po prostu wymiata ( szczególnie w pierwszej scenie jako Członek Międzyplanetarnego Korpusu Pokoju) Choć i tak z całego filmu zapamiętałem najbardziej Annę Faris i jej "brak zasięgu") oraz dopracowanej fabule a nie tylko bazować na odpicowanych jak auto dresiarza efektach specjalnych i myśleć, że to załatwi wszystko.   

Polecam ten film każdemu komu bliski jest angielski humor ( bo ten rodzaj żartów trzeba jednak lubić) spod znaku wspomnianych "IT crowd", "Latającego Cyrku Monthy Pythona" czy "Wysypu Żywych Trupów bo to naprawdę kawał dobrej rozrywki. I powiem szczerze, że w mojej ocenie to byłby materiał na naprawdę fajny serial. 

AKTORSTWO

9/10

( Można się doczepić co najwyżej do złego charakteru, że jest za mało charakterystyczny, ale i tak występuje tylko w dwóch scenach więc nie jest źle)

FABUŁA

8/10

( Tak jak piszę to mógłby być materiał na dobry serial bo brak tu jakiegoś wyraźnego zakończenia a zdecydowanie ma się ochotę na więcej)

INNOWACYJNOŚĆ

7/10

( Z super innowacyjnych rzeczy to ten film w sumie wnosi tylko raczej dość nietypowy wehikuł czasu, którym jest toaleta)

SPRAWY TECHNICZNE

7/10

( Mimo niewielkiego budżetu naprawdę twórcy starali się aby nie było tego widać ale pewnych rzeczy nie da się pominąć)

MUZYKA

7/10

( W Przeciwieństwie do omawianego przeze mnie poprzednio dzieła aż tak bardzo w pamięć nie zapada)

WALORY ESTETYCZNE

9/10

( Szkoda, że Anna Faris tak krótko występowała z ciemnymi włosami...)

OCENA OGÓLNA

7,8/10

***

Tytuł Polski: Podróże w czasie: najczęściej zadawane pytania

Tytuł Oryginalny: Frequently Asked Questions about Time Travels

Reżyser: Gareth Carrivick

Obsada: Chris O'Dowd, Marc Wooton, Dean Lennox Kelly, Anna Farris

Rok: 2009

Produkcja: Wielka Brytania

Gatunek: Komedia, SF

 

© Kinematografia okiem Bagiennika
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci