Menu

Kinematografia okiem Bagiennika

Moje refleksje, i opinie na temat szeroko pojętego kina

Diabeł ( Devil ) {2010}

bradesinarus

Porzućcie wszelkie nadzieję, wy którzy tu wchodzicie 

Dzisiejsza recenzja jest zasługą przypadku. Nie planowałem bowiem nic szczególnego, nie miałem żadnych pomysłów, żadnego filmu z ulubionym aktorem czy fajną, interesującą fabułą. Nabrałem dziś po prostu jakiejś strasznej i nie do odparcia ochoty na obejrzenie jakiegoś filmu grozy a najchętniej dobrego slasherka bo musiałem się jakoś rozładować. Niestety w moim podręcznym zbiorze filmowym nie było nic z  gatunku "psychopata z siekierą morduje niewinnych nastolatków" czego bym już kiedyś nie widział a nie chciałem serwować wam odsmażanego pulpecika. I kiedy już chciałem zrezygnować i poświęcić dzisiejszą notkę czemu innemu moją uwagę przykuła ta okładka:

devil

Czyli kolejny w ostatnim czasie po "Innkeepers" film, który z niewiadomego powodu bardzo chciałem w swoim czasie ( tzn. kiedy miał wejść u nas do kin, co się ostatecznie nie stało) obejrzeć, a który teraz zalegał i porastał mchem bo na śmierć o nim zapomniałem. No cóż. Na bezrybiu i diabeł ryba więc jest odpowiedni czas aby go w końcu wziąć na warsztat. Gorzej od "Madison County" chyba nie będzie prawda?

I w ogóle nie wiem skąd to porównanie akurat do  "Madison County" skoro mamy tu różnicę kilku klas( Choć o to akurat chyba nie jest jakoś super trudno biorąc pod uwagę jaki był tamten film). Ba! Po raz kolejny w ostatnim czasie muszę powtórzyć to co napisałem ostatnio przy "Innkeepers" czyli, że żałuje faktu, iż tak długo zwlekałem z obejrzeniem tej produkcji bo to jest naprawdę bardzo emocjonujący i naprawdę angażujący film.  

O jego klasie niech zaświadczy jedna rzecz. Mimo najszczerszych chęci miałem bardzo duże problemy ze znalezieniem choćby jednego minusa. Mamy tu bowiem zarówno znakomity pomysł na fabułę ( piątka zupełnie nieznanych sobie ludzi zostaje z jakiegoś powodu uwięzionych w windzie co ja osobiście kupuję tym bardziej, że sam boję się małych ciasnych zamkniętych pomieszczeń więc czułem ten ból), bardzo dobrze napisany scenariusz z masą zupełnie nieprzewidywalnych zwrotów akcji ( Mimo, że niektóre z nich jak np. zejście mechanika do piwnicy są wyraźnie wymuszone potrzebą podkręcania spirali akcji i tak naprawdę niewiele wnoszą) i idealnym myleniu tropów odnośnie tożsamości mordercy, dobrą grę aktorską i to w wykonaniu mało znanych aktorów Wyróżnia  się zwłaszcza Logan Marschall Green, o którym cały czas myślałem, że to Tom Hardy bo wyglądają niemal identycznie oraz piękna Bojana Novaković, którą wcześniej widziałem w małej epizodycznej rólce w "Drag me to hell"  { Czyli znowu dowód na to, że nie powinienem oglądać filmów, w których bohaterkami są dziewczyny o ciemnych włosach bo najwyraźniej kiedy aktorka podoba mi się z wyglądu a nie daj boże dodatkowo jest brunetką, to automatycznie uznaję ją za świetnie grającą. A to chyba nie jest to samo i nie zawsze idzie w parze}, świetnie narastającą atmosferę paranoi i bardzo zaskakujące rozwiązanie akcji z mordercą.

Odnośnie zaś minusa, odnośnie którego pisałem, że miałem problem z jego znalezieniem w trakcie trwania akcji, okazało się nim wymuszone optymistyczne zakończenie, które wyglądało jakby było sponsorowane przez jakieś kółko biblijne stanu Maryland. I muszę przyznać, że było tu zupełnie niepotrzebne i gdyby film zakończył się to widowisko zdecydowanie by na tym zyskało. Do tego bowiem momentu ten film szedł u mnie nawet na dziesiątkę ale skoro twórcy postanowili sobie strzelić w stopę i odebrać sobie masę punktów to ich wybór.

Serdecznie wszystkim polecam obejrzenie tego filmu. I to nawet mimo obiekcji odnośnie nazwiska twórcy historii, na której oparto film czyli M.N. Shyamalana, którego wielu ludzi jakoś nie darzy wielką atencją. A szkoda by było, żeby z takich błahych powodów umknął komuś tak inteligentnie napisany film, który byłby wielki i powszechnie znany gdyby występowały w nim wielkie gwiazdy pokroju np. Toma Cruisa. 

OCENA: 8/10

****

Tytuł Polski: Diabeł

Tytuł Oryginalny: Devil

Reżyser: John Eric Dowdle, Drew Dowdle

Scenariusz: Brian Nelson 

Obsada: Jenny O'Hara, Chris Messina, Logan Marshall- Green, Bojana Novakovic, Bokeem Woodbine, Geoffrey Arend

Kraj: USA

Rok: 2010

Gatunek: Horror

Czas Trwania: 1h. 20min.

 

 

 

 

© Kinematografia okiem Bagiennika
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci