Menu

Kinematografia okiem Bagiennika

Moje refleksje, i opinie na temat szeroko pojętego kina

Plusy i minusy: "Wiadomości bez cenzury" {The Onion Movie} 2008

bradesinarus

Porzućcie wszelkie nadzieje, wy którzy tu wchodzicie!

Jako, że ogarną mnie wyjątkowy przesyt horrorów, które przez ostatni czas niepodzielnie królowały w moim filmowym rozkładzie jazdy (Czego symptomy mieliście również na blogu) to dziś postanowiłem zmienić rutynę i zafundować sobie coś na odprężenie. Tym czymś była komedia "The Onion Movie"

Wiadomości bez cenzury

I szczerze powiedziawszy był to bardzo dobry ruch! Mamy tu bowiem do czynienia z jedną z najlepszych komedii jeżeli nie najlepszą z tych jakie w życiu oglądałem. Komedią tak zwariowaną i o tak wielkich pokładach abstrakcyjnego humoru, że nie powstydziłby się jej nawet "Latający Cyrk Monthy Pythona" czy stworzony przez Konstantego Ildefonsa Gałczyńskiego "Teatrzyk zielona gęś".  Ale zanim przejdziemy do meritum czyli krótkiego wymienienia wad i zalet jakie udało mi się dostrzec (Chociaż właściwie co tu omawiać skoro film to trwający przez osiemdziesiąt minut niemal spazmatyczny atak śmiechu?) Krótkiego ponieważ wychodzę z założenia, że warto rozpisywać się wyłącznie o takich filmowych projektach, które nie do końca spełniają postawione przed nimi zadania warto może wyjaśnić, że mamy tu do czynienia z filmem bazującym na realnie istniejącym projekcie ( Stąd amerykański tytuł.) stawiającym sobie za cel w inteligentny sposób obśmianie schematów rządzącym programami informacyjnymi ( Spotkamy tu więc wymyślone newsy, których tytuły brzmią na przykład "Chloe Sevigny dopuszczona do drugiego Umlautu"). A teraz obiecane plusy i minusy:

+ Epizod Stevena Seagala, który pokazał, że nie jest mu obce pojęcie autoironii (Co ja sobie bardzo osobiście w ludziach cenię)

+ Zdecydowanie zmusza do myślenia nad obrazem współczesnej telewizji 

+Nie idzie na łatwiznę i żarty o defekacji i seksie pozostawia wyłącznie serii "Straszny Film" w zamian karmiąc nas humorem inteligentnym i doprawionym końską dawką sarkazmu.

+ Brak monotonii i nieprzewidywalność wydarzeń na ekranie

- Niektóre dowcipy odrobinę odstają poziomem

- Za krótki (Mógłby trwać jeszcze spokojnie drugie tyle)

Podsumowując. Mamy tu produkcję, która trafia w mój gust z dokładnością snajpera. Jeżeli ktoś jej jeszcze nie oglądał a waha się czy warto to powiem, że nie ma co się zastanawiać bo ten film można spokojnie traktować jako lek na chandrę i zdecydowanie wart jest tego aby do niego wracać nie raz ale po wielokroć i za każdym razem będzie pewnie tak samo śmieszna. 

OCENA: 9/10

***

Tytuł: Wiadomości bez cenzury

Tytuł oryginalny: The Onion Movie

Reżyser: Mike Maguire, Tom Kuntz

Obsada: Steven Seagal, Len Cariou, Daniel Dae Kim, 

Rok: 2008

Kraj: USA

Gatunek: Komedia, Satyra

Czas trwania: 80 minut.


© Kinematografia okiem Bagiennika
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci