Menu

Kinematografia okiem Bagiennika

Moje refleksje, i opinie na temat szeroko pojętego kina

Krótka piłka: "Ostatni Egzorcyzm" {The Last Exorcism} (2010)

bradesinarus

Niech Cthulhu będzie z wami!

The Last Exorcizm

Reżyseria: Daniel Stamm

Powiem wam, że ten film mnie zaskoczył. Kompletnie nie spodziewałem się bowiem tego, iż okaże się on produkcją całkiem klimatyczną i naprawdę interesującą. Czyli jednym słowem, że mi się spodoba.

Oczywiście nie oznacza to wcale, że mamy do czynienia z arcydziełem pokroju "Egzorcyzmów Emily Rose" i tytułem, który o sto osiemdziesiąt stopni odmieni moje podejście do reprezentowanego podgatunku "found footage", o którym wielokrotnie pisałem źle (Wciąż nie mogę zrozumieć co ciekawego ludzie widzą w filmach, z których w większości przypadków (Tak jak to ma miejsce chociażby w niesławnym "Paranormal Activity", który na mnie ma działanie wyłącznie nasenne) wieje nudą na kilometr gdyż nie ma tu ani kropli klimatu a mało interesujące zjawiska paranormalne zjawiska przydarzają się mało interesującym i dramatycznie słabo zagranym (casus Katie Featherston) bohaterom o osobowości mokrej ścierki)  ale biorąc pod uwagę, że mimo faktu, iż został on wyprodukowany m.in. przez niemal całkowicie pozbawionego talentu Eli Rotha (twórcy torture pornowych śmieci w rodzaju "Hostelu" czy Śmiertelnej Gorączki") co raczej nie zwiastował niczego dobrego (Ba! Można było stawiać dolary przeciwko orzechom, że zamiast głębokiej treści, ciekawie poprowadzonej historii czy urzekającego klimatu zostaniemy uraczeni istną "orgią krwi" jako antidotum na nonsens wylewający się ze scenariusza) i jakkolwiek paradoksalnie by to nie zabrzmiało, "Ostatni Egzorcyzm" (W dużej mierze dzięki zaskakującemu zakończeniu, adekwatnemu udźwiękowieniu oraz przekonującej kreacji w wykonaniu uroczej Ashley Bell) bardzo dobrze poradził sobie z postawionym przed nim wyzwaniem i okazał się znacznie lepszy niż można było przed seansem przypuszczać.

Podsumowując. Jak zatem widzicie nawet wtedy gdy nie lubi się poruszanej przez Daniela Stamma tematyki egzorcyzmów i demonów warto sięgnąć po "Ostatni Egzorcyzm". Bo a nóż wsiąkniecie w jego klimat i wam się również spodoba.

OCENA: 7/10  

 

 

© Kinematografia okiem Bagiennika
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci