Menu

Kinematografia okiem Bagiennika

Moje refleksje, i opinie na temat szeroko pojętego kina

Krótka piłka: Nieznajomy (2009) czyli kolejna polska próba nakręcenia satysfakcjonującego horroru

bradesinarus

Niech Cthulhu będzie z wami!


Gatunek: Horror

Kraj: Polska 

Czas trwania: 14 minut

Zwiastun

 

No cóż! Myślę, że nie ma sensu się rozwlekle o tym dziele rozpisywać. Szczególnie, że nie jest to produkcja jakoś szczególnie długa czy dysponująca zagmatwaną i zmuszającą do myślenia fabułą.


 Wspomnę więc tylko, że przede wszystkim należy docenić starania oraz  fakt, że jak na produkcję typowo amatorską "Nieznajomy" wcale nie prezentuje się tak źle jak można się było spodziewać ( jeśli oczywiście przymkniemy oko na, tak przecież powszechne, wady filmów grozy o mikroskopijnym budżecie jak beznadziejne aktorstwo, niedopracowany scenariusz, mało zapadające w pamięć postacie, niezbyt przekonująca strona techniczna, tragiczne udźwiękowienie czy pozbawione naturalności dialogi) i da się go obejrzeć bez większego bólu. Zwłaszcza, że posiada wartkie tempo, w miarę spójną fabułę ( która może pod żadnym względem nie grzeszy ona jakąś szczególną oryginalnością, pomysłowością czy nieprzewidywalnością, jest niezbyt wciągająca i stanowi kolejny wariant historii o zamaskowanym psychopacie mordującym nastolatków w lesie, to jednak przynajmniej wyraźnie widać tu jakąś myśl wiążącą i sens, czego absolutnie nie mogę powiedzieć o, omawianej przeze mnie w ubiegłym roku, dramatycznie słabej "Nawiedzionej Polsce" w reżyserii Paua Maso), szczątkowy klimat, całkiem przekonująco zagranego antagonistę, przyzwoity finał czy niezłą muzykę.


Nie ukrywam że widziałem już kilka zdecydowanie lepszych polskich "horrorów", które podobały mi się znacznie bardziej niż "Nieznajomy", po którym niczego specjalnego raczej nie można się było spodziewać. Przykładem niech będą tu chociażby takie dzieła jak "Gdzie diabeł mówi dobranoc", "Hiena", "Żar" czy "Project Zombie". Uważam jednak, że jest on znakiem zwiastującym, iż w naszym rodzimym kinie grozy tli się życie i że możemy się kiedyś doczekać krajowej produkcji horroru z prawdziwego zdarzenia. No cóż! Nie należy tracić nadzieji 


OCENA: 5/10 (Na zachętę)

 

P.S. Jakby ktoś poczuł się zaintrygowany tym co napisałem wyżej, to informuję, że film można obejrzeć w całości i legalnie obejrzeć na You tube (konkretnie tu i tu

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • ilsa333

    Ja nad nim pomyślę:) Doszły może Cie jakieś słuchy na temat "Silent lake"? Wyłonił się może gdzieś ten film - po za jednym pokazem, o którym czytałam na FW?

  • bradesinarus

    No właśnie niestety, mimo usilnych poszukiwań, nadal nic. A szkoda bo naprawdę bardzo chciałbym go obejrzeć wszak zwiastuny i opowiadana historia wydają się całkiem obiecujące.

© Kinematografia okiem Bagiennika
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci