Menu

Kinematografia okiem Bagiennika

Moje refleksje, i opinie na temat szeroko pojętego kina

Podsumowanie 2013 roku (część 3) 20 najlepszych filmów {The best movies of 2013}

bradesinarus
I to oto wreszcie dobrnęliśmy do końca podsumowania. Pora zatem poznać w końcu te produkcje, które moim skromnym zdaniem zasłużyły na wyróżnienie miejscem na liście 20 najlepszych filmów jakie widziałem w tym roku ( niekoniecznie takich, które w nim miały premierę kinową) i podczas oglądania których najlepiej się bawiłem. Chcę jednak z góry zaznaczyć, że poniższa lista nie pretenduje do miana jedynie słusznej, ponieważ nie brałem pod uwagę filmów, które może i mogłyby mi się spodobać (Np. "Po drugiej stronie snu" czy najnowszy Gilliam), ale niestety ich nie obejrzałem.

20. 

Martwe Zło {Evil Dead}

Reżyseria: Fede Alvarez

***

19.

American Mary

Reżyseria: Jen i Sylvia Soskia

***

18. 

Poradnik Pozytywnego Myślenia {Silver Lining Playbook}

Reżyseria: David O. Russell

***

17.

Istnienie {Haunter}

Reżyseria: Vincenzo Natali

***

16. 

Django

Reżyseria: Quentin Tarantino

***

15. 

Wielki Gatsby {The Great Gatsby}

Reżyseria: Baz Luhrmann

***

14. 

Holy Motors

Reżyseria: Leos Carax

***

13. 

Maniac

Reżyseria: Franck Khalfoun

***

12.

Maczeta Zabija {Machete Kills}

11. 

Wróg Numer Jeden {Zero Dark Thirty}

Reżyseria: Kathryn Bigelow

***

10. 

Labirynt  {Prisoners}

Reżyseria: Denis Villeneuve

***

9.

Wilk z Wall Street {The Wolf of Wall Street}

Reżyseria: Martin Scorsese

***

8. 

Stoker

Reżyseria: Chan-wook Park

***

7. 

Filth

Reżyseria: Jon S. Baird

***

6. 

Rush 

Reżyseria: Ron Howard

***

5.

John Dies At The End

Reżyseria: Don Coscarelli

***

4. 

Upstream Color

Reżyseria: Shane Carruth

***

3.

Spring Breakers

Reżyseria: Harmony Korine

***

2. 

Only God Forgives

Reżyseria: Nicholas Winding Refn

***

1. 

Dziewczyna z Szafy

Reżyseria: Bodo Kox

(Absolutnie zasłużony precedens czyli pierwszy polski film wybrany przeze mnie na najlepszą produkcję roku. Nie miałbym jednak nic przeciwko temu gdyby takie przypadki zdarzały się częściej, gdyż oznaczałoby to powstawanie w naszym kraju dobrych obrazów przepełnionych pozytywną energią zamiast kolejnych filmów uważających martyrologię, rozbuchane dylematy moralne czy stosunki polsko-żydowskie  za najważniejsze wykładniki kina)

Komentarze (2)

Dodaj komentarz
  • markvanreesk

    To sa stare filmy z 2012 roku Z 2013 zapomniales o Kamerdynerze, 12 latach w niewoli i Samotnym przetrwaniu.Pozdrawiam !Moze nie czytalem czesci poprzednich ? Zaraz je przeczytam.W tym przypadku uwazaj ten komentarz za niebyly.

  • bradesinarus

    Witam!
    Dziękuję za komentarz i wobec powstałego lekkiego nieporozumienia spieszę wyjaśnić, że znalazłem co najwyżej trzy tytuły obrazów, które ewidentnie należałoby przesunąć do 2012 roku (Mam tu na myśli Maniaca, American Mary i John Dies At the End). Informuję więc, że (tak jak zresztą poniekąd napisałem we wstępie) z uwagi na to, że we właściwym roku raczej nie można były raczej szerzej dostępne ( I, z tego co się orientuję, to nie tylko w Polsce) więc uznałem, że z uwagi na fakt, że obejrzałem je ubiegłym roku a także dlatego, iż są to za dobre tytuły by o nich całkowicie zapomnieć mogę je spokojnie zakwalifikować na swoją krótką listę. Zresztą najdmienię, że najwyraźniej nie jestem jedynym, który przyjął takie założenie bo widziałem już listy ubiegłorocznych filmów na których te obrazy figurowały. Zdecydowana większość jest jednak jak najbardziej z 2013 roku, albo w tym właśnie roku miały swoje kinowe premiery w Polsce (Np. genialny "Holy Motors" z datą premiery 11. O1. 2013). Ba! Nawet zwycięzca czyli Dziewczyna z szafy, która na Filmwebie klasyfikowana jest jako film z 2012 roku na ekrany polskich kin weszła w czerwcu 2013. Również pozdrawiam!

    P.S. A co do Kamerdynera, Zniewolonego czy Samotnego Przetrwania to powód ich nie umieszczenia na tej krótkiej liście jest prosty. Tak jak już pisałem nie brałem pod uwagę filmów, których nie widziałem.

© Kinematografia okiem Bagiennika
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci