Menu

Kinematografia okiem Bagiennika

Moje refleksje, i opinie na temat szeroko pojętego kina

Mała Miss w imperium wilków czyli wielkanocny remanent filmowy

bradesinarus

Niech Cthulhu będzie z wami!

 

1. Mała Miss {Little Miss Sunshine} (2006)

LMS

 

Reżyseria: Jonathan Dayton, Valerie Faris

 

"Mała Miss", dzieło twórców przeuroczej "Ruby Sparks" to w moim odczuciu idealny film świąteczny. Kino pełne niewymuszonego wdzięku, sympatyczne, wzorcowo rozpisane jeśli chodzi o wyważenie proporcji akcentów komediowych do dramatycznych, bardzo dobrze zagrane, posiadające wyrazistych bohaterów, których losem autentycznie chcemy się przejmować oraz przepełnione optymizmem. Zdecydowanie warto obejrzeć!

 

OCENA: 8/10

 

***

 

2. Imperium Wilków { L'empire des loups } (2005)

IOTL

Reżyseria: Chris Nahon

 

 Choć "Imperium Wilków" (ekranizacja bestsellerowej powieści Jean-Christophe Grangé'a) uderza w diametralnie inne tony niż to miało miejsce w przypadku omawianej wcześniej "Małej Miss" to jest ono co najmniej równie dobrym jak dzieło zrealizowane przez Jonathana Daytona i Valerie Faris. 

 

Dostajemy tu bowiem wszystko to, czego można byłoby oczekiwać od rasowego thrillera: mroczny, duszny klimat (udowadniający jak wiele dobrego w kwestii budowania nastroju przy tego typu opowieściach, traktujących (przynajmniej na pierwszy rzut oka) o seryjnym mordercy potrafi zrobić padający deszcz, odpowiednie lokacje oraz "chemia" pomiędzy prowadzącymi dochodzenie detektywami), świetną grę aktorską (zwłaszcza jeśli chodzi o wiarygodnie oddającą psychiczne zaburzenia swojej postaci Arly Jover), idealnie dobraną muzykę (szczególnie znakomita piosenka Skin "Lost Without You"), dynamiczny montaż, niezłe  zdjęcia Michela Abramowicza oraz intrygującą, pełną zwrotów akcji i diabelnie wciągającą fabułę, która trzyma w napięciu aż do ostatniej sekundy. 

 

Podsumowując. Uważam, iż nawet pomimo ewidentnie widocznego czerpania przez twórców pełnymi garściami z innych produkcji (takich jak choćby "Tożsamość Bourne'a") "Imperium Wilków" to bardzo dobry i sprawnie zrealizowany film, po który zdecydowanie warto sięgnąć. 

 

OCENA: 8/10

© Kinematografia okiem Bagiennika
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci