Menu

Kinematografia okiem Bagiennika

Moje refleksje, i opinie na temat szeroko pojętego kina

Krótka piłka: "Hypnos" (2004)

bradesinarus

Niech Cthulhu będzie z wami!

Hyp

 

"Hypnos" to najlepszy dowód na to, że na dobry film można natrafić zupełnie przez przypadek. Przyznam bowiem, że przed dzisiejszym seansem nie wiedziałem o tej produkcji kompletnie nic. Byłem wręcz pewny, iż dzieło hiszpańskiego reżysera Davida Carrerasa raczej nie przypadnie mi do gustu. Iż będziemy tu mieli do czynienia z jakimś totalnie zamulającym snujem w rodzaju "Granic Bólu".  

 

Tymczasem szybko okazało się, że "Hypnos" to produkcja naprawdę wysokich lotów i dzieło dość jednoznacznie dowodzące, że jeśli chodzi o tworzenie klimatycznego kina grozy Hiszpanie są prawdziwymi mistrzami.

 

Mamy tu zatem do czynienia z tytułem intrygującym (i to już od pierwszych minut), świetnie zagranym (szczególnie jeśli chodzi o dyspozycję zaprezentowaną przez Demiana Bichira, która w mojej ocenie nieomal dorównała temu co pokazał on w "Machete Kills". Warto w tym miejscu zwrócić również uwagę na Cristinę Brondo, która jest nie tylko przepiękna (Notabene jak większość dziewczyn o ciemnych włosach), ale przede wszystkim wykonała kawał naprawdę dobrej aktorskiej roboty), niegłupim, posiadającym umiejętnie wykreowany klimat (w czym spora zasługa nastrojowej scenografii, świetnych zdjęć, pomysłowego montażu oraz subtelnej muzyki ) a przede wszystkim niemalże do maksimum wykorzystującym możliwości jakie daje ulokowanie akcji w szpitalu psychiatrycznym. Ba! Uczciwie przyznaję, że właściwie jedynym mankamentem jaki udało mi się zauważyć było to, że efekty specjalne są ewidentnie niedopracowane. 

 

Podsumowując. Można tylko, że "Hypnos" jest jak do tej pory jedynym filmem zrealizowanym przez Davida Carrerasa. Znamionuje ono bowiem warsztatową sprawność i gatunkowe wyczucie swojego twórcy co pozwala mieć nadzieję, że jego kolejny obraz byłby co najmniej równie dobry. A tak pozostaje lekki niedosyt. 

 

OCENA: 8/10

© Kinematografia okiem Bagiennika
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci