Menu

Kinematografia okiem Bagiennika

Moje refleksje, i opinie na temat szeroko pojętego kina

W życiu nie ma świętości, są tylko procedury

bradesinarus

Niech Cthulhu będzie z wami! 

Fotograf

 

"Fotograf" (Kino)

Reżyseria: Waldemar Krzystek

Scenariusz: Waldemar Krzystek, Krzysztof Kopka 

Kraj: Polska

Gatunek: Sensacyjny, Thriller

Trailer  

Czas trwania: 110 minut

 

Zarys fabuły 

 

Na terenie współczesnej Moskwy grasuje nieuchwytny seryjny morderca. Funkcjonariusze nadali mu przydomek "Fotograf", gdyż przy ciałach swoich ofiar zostawia kartoniki z numerami, stosowane przez ekipy śledcze, kiedy fotografują zwłoki i potencjalne dowody na miejscach zbrodni. Tropy co do jego tożsamości prowadzą do dawnego garnizonu Armii Radzieckiej w Legnicy i serii dramatycznych wydarzeń, które rozegrały się tam w latach 70. 

 

Moja opinia

Chyba nikogo nie powinno dziwić, że byłem niezmiernie ciekaw tej produkcji i że seans został "odhaczony" w pierwszym możliwym terminie. Wszak "Fotograf" znalazł się na sporządzonej przeze mnie nie tak dawno liście "najbardziej oczekiwanych filmów roku" a jego tematyka kręci się wokół mojego ulubionego topiku czyli seryjnych morderców. 

 

 I powiem tak: Gdybym jakość tej produkcji miał oceniać wyłącznie przez pryzmat opinii rozlicznych malkontentów z forum Filmwebu, to niewątpliwie musiałbym napisać, iż "Fotograf" jest filmem niezbyt udanym i mało interesującym.  Że nie ma tu napięcia, emocji czy sensu. Tymczasem nie byłaby to prawda (a przynajmniej nie cała).

 

Jasne. "Fotograf" nie  jest dziełem idealnym i trzeba to powiedzieć wprost. Zdecydowanie zbyt łatwo można tu wszak znaleźć mankamenty w postaci choćby niezbyt przekonującej gry aktorskiej zaprezentowanej przez polskich członków obsady (czyli, dodajmy dla porządku, m.in. Tomasza Kota, Adama Woronowicza i Sonii Bohosiewicz, którzy w znaczący sposób ustępują swym odpowiednikom zza wschodniej granicy).  

 

Ba! Nie ma najmniejszego sensu porównywać dzieło Waldemara Krzystka do takich produkcji jak "Siedem", "Milczenie Owiec"  czy "Zodiac" ponieważ to nie ten kaliber i takie porównanie wyjdzie na zdecydowaną niekorzyść omawianego dziś tytułu.

 

Mimo wszystko jednak jestem zadowolony z seansu.  Ba! Mam nadzieję, że wszystkie filmy, jakie przyjdzie mi w bieżącym roku zobaczyć będą co najmniej tak dobre jak "Fotograf". Uważam bowiem, że jak na polskie warunki, Waldemarowi Krzystkowi (reżyserowi mającemu na swoim koncie m.in. "Małą Moskwę", "80 milionów" czy kapitalną "Norymbergę")  udało się stworzyć bardzo dobry produkt.

 

 W przeciwieństwie do takiego np. "Sępa" w reżyserii  Eugeniusza Korina (który, jak pamiętamy,  próbował opowiedzieć podobną historię, ale przez nieudolną realizację, dziurawy jak szwajcarski ser scenariusz i kompletny brak talentu (zarówno ze strony reżysera, jak i aktorów) finałowy rezultat był co najwyżej żenujący)  tym razem dostaliśmy interesujących bohaterów, spójną i  autentycznie wciągającą fabułę oraz, a może przede wszystkim klimatyczne (głównie dzięki kapitalnej robocie wykonanej przez Arkadiusza Tomiaka, który po raz kolejny (po "Dziewczynie z Szafy", "Hienie", "Palimpsescie" i "Symetrii") dowiódł, iż jest naprawdę  utalentowanym operatorem), trzymające w napięciu, zaskakujące, świetnie zagrane (szczególnie jeśli chodzi o dyspozycję zaprezentowaną przez świetną i charyzmatyczną Tatyanę Arntgolts, która stworzyła wielowymiarową postać i jak na ten moment jest największą kandydatką do tytułu najlepszej aktorki pierwszoplanowej A.D. 2015)  i niezaprzeczalnie ciekawe jeśli chodzi o aspekt kryminalnej zagadki dzieło.  W dodatku główna bohaterka i nastrój przywodziły mi na myśl powieści o major Anastazji Kamieńskiej autorstwa lubianej przeze mnie pisarki Aleksandry Marininy, co jest zawsze dodatkowym atutem. 

 

Podsumowując. Filmowy rok 2015 rozpoczął się od mocnego  uderzenia i mam nadzieję, że dalej będzie tylko lepiej. 

 

OCENA: 8/10 

Komentarze (1)

Dodaj komentarz
  • quentinho

    Pełna zgoda co do oceny! Oryginalny, choć niepozbawiony wad, film. A Tatyana miażdży!!

© Kinematografia okiem Bagiennika
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci