Menu

Kinematografia okiem Bagiennika

Moje refleksje, i opinie na temat szeroko pojętego kina

Piołun czyli są zombie, jest zabawa

bradesinarus

Wyrmwood

Niech Cthulhu będzie z wami!

 

Dziś pozostaniemy w temacie filmów z antypodów, które odświeżają modne, acz do cna wyeksploatowane gatunki kina grozy. Po wczorajszym, absolutnie kapitalnym „Co robimy w ukryciu?” pora bowiem zabrać się za kolejnego „świeżaka” (wszak jeśli nie liczyć premier festiwalowych, to jest to obraz, który do szerokiej dystrybucji został wypuszczony w tym roku) czyli oryginalnego przedstawiciela zombie-movie prosto z Australii. Mowa tu oczywiście o „Wyrmwood” debiutancki film Kiaha Roache- Turnera.

 

Bo choć „Wyrmwood” nie mamy tu może do czynienia z tytułem klasy „Wysypu Żywych Trupów”, „28 dni później”, „Dead Snow”, „Pontypool”, Powrotu Żywych Trupów” czy „Planet Terror”, czyli w mojej ocenie niekwestionowanej klasyki filmów o nieumarłych, jednak i tak czuję się usatysfakcjonowany, gdyż jak na obraz stricte niezależny i niskobudżetowy „Wyrmwood” prezentuje się godnie pod każdym możliwym względem.

 

To znaczy mam tu na myśli, iż jest sprawnie zrealizowany, odpowiednio krwisty, zrobiony bez przesadnego zadęcia i z dystansem do materiału źródłowego a w dodatku nie nudzi (co w przypadku takich produkcji niestety nie zdarza się  zbyt często), dostarcza solidną dawkę rozrywki, posiada (relatywnie, gdyż do Oscarów raczej żadna z kreacji w tym obrazie pretendować nie będzie :) ) dobrą grę aktorską Jaya Gallaghera, Bianci Bradey i Leona Burchilla  , niezłą charakteryzację zombiaków oraz sympatycznych i charyzmatycznych bohaterów, którym chce się kibicować.

 

Przede wszystkim jednak „Wyrmwood” kupił mnie kilkoma niekonwencjonalnymi patentami takimi jak np. wykorzystanie wyziewów żywych trupów jako substytutu benzynu (zapewniam, że na ekranie wygląda to lepiej i sensowniej niż można by było domniemywać po moim dość lakonicznym opisie).

 

Podsumowując. Dla fanów żywych trupów „Wyrmwood” to lektura obowiązkowa!

 

OCENA: 8/10

 

© Kinematografia okiem Bagiennika
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci