Menu

Kinematografia okiem Bagiennika

Moje refleksje, i opinie na temat szeroko pojętego kina

Witajcie na wzgórzu krwi!

bradesinarus

Crimson-Peak-Tom-Hiddleston-poster

 

 

Reżyseria: Guillermo Del Toro 

 

Opis filmu

 

Po rodzinnej tragedii młoda pisarka (Mia Wasikowska) trafia do mrocznego domu, którego ściany pamiętają duchy przeszłości, a jej nowy mąż - sir Thomas Sharpe (Tom Hiddleston) nie jest tym, za kogo się podawał. Rzecz dzieje się w mrokach XIX wieku, w zimnym, górzystym hrabstwie Kumbria.

 

Moja opinia

 

Zacznę może od tego, że „Crimson Peak” niewątpliwie należało do tych tegorocznych premier, z którymi wiązałem spore nadzieje. Zresztą chyba trudno się temu dziwić skoro wśród członków obsady znajdują się tu m.in. Mia Wasikowska, Tom Hiddlestone czy Jessica Chastain a za kamerą stał Guillermo Del Toro czyli wizjonerski twórca m.in. „Labiryntu Fauna”, „Hellboya” czy „Pacific Rim”.

 

I choć zdaję sobie sprawę, że wiele osób nie podzieli mojego zdania (co potwierdza choćby dramatycznie słaby wynik tego dzieła w Box Office) to jednak muszę powiedzieć, że „Crimson Peak” mnie zauroczył.

 

Dostałem bowiem obraz, który może nie dysponuje jakąś szczególnie nowatorską fabułą i jak na rzekomy horror ( Tak właściwie to „Crimson Peak” nawet nie jest horrorem tylko raczej romansem gotyckim. Sam Del Toro w jednym z wywiadów porównał go do Jane Eyre i Rebecci) nie jest zbyt straszny czy specjalnie krwisty to jednak nie da się zaprzeczyć temu, iż posiada „duszę”.

 

Że jest dziełem stylowym, atmosferycznym a przede wszystkim, że dzięki kapitalnej robocie wykonanej -przez ludzi od kostiumów i scenografii obłędnie prezentuje się pod względem aspektu wizualnego.

 

Podsumowując. „Crimson Peak” to dzieło dla koneserów a nie ludzi, którym film grozy kojarzy się przede wszystkim z produkcjami typu "Piła". Osób, które ponad podskakiwanie ze strachu i epatowanie krwią czy wnętrznościami cenią niepokojącą atmosferę.

 

OCENA: 8/10

 

 

 

 

© Kinematografia okiem Bagiennika
Blox.pl najciekawsze blogi w sieci